Digilahendus tõi uued võimalused: silmaarstid saavad nüüd silmahaigusi diagnoosida varasemast paremini

Tehnoloogilised ja innovaatilised lahendused on saanud meditsiini igapäevaseks osaks ning pidevalt arenevad digilahendused aitavad parandada diagnostikat ja ravi.

Üks selline lahendus on Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Dermtesti ühisarendus, mis loob silmaarstidele uusi võimalusi silmahaiguste diagnoosimiseks ja ravi dokumenteerimiseks. Dermtest ja Tartu Ülikooli Kliinikum on Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukonna liikmed.

Kvaliteetsem info ja mugavam protsess

Ühisarenduse raames loodi silma ja silma piirkonnaga seotud meditsiiniliste fotode käsitlemise funktsioonide pakett, mis aitab silmahaigusi paremini dokumenteerida, tõstab info kvaliteeti, muudab kogu protsessi osapoolte jaoks mugavamaks ja seeläbi parandab kliinilise ravi kvaliteeti ning ka ravitulemusi.

Tervishoiutöötajal on võimalus lisada meditsiinilisi fotosid silmadest ja silmalaugudest – dokumenteerida silma ja selle piirkonnaga seotud konditsioone oftalmoloogia eripäradest lähtuvalt. Samuti aitab korrektne visuaalne dokumenteerimine lihtsustada patsiendi kaasamist raviprotsessi.

Dermtesti asutaja ja tegevjuht Priit Kruus sõnas, et Pildivaatur aitab käsitleda erinevaid inimese kehal olevaid konditsioone.

“Tarkvara on esmajoones ehitatud meditsiiniliste fotode ja nahaprobleemide käsitluseks, kuid ka teiste erialade tervishoiutöötajad on selle edukalt kasutusele võtnud,” märkis Kruus. Ta tõdes aga, et iga eriala on siiski erinevate vajadustega.

Oftalmoloogia hõlmab silma- ja silmamanuste (silmalaud, silmakoobas, pisarateed) patoloogiate ning refraktsioonihäirete diagnostikat. Silmaarstid käsitlevad nii silma kui ka silma ümbritsevat nahka puudutavaid meditsiinilisi probleeme. Samuti teostavad nad kirurgilisi protseduure. Just see ja mitmed teised potentsiaalsed kasutusjuhtumid on tinginud laiema vajaduse luua Dermtest Pildivaaturisse n-ö silma uuringutüüp.

Tartu Ülikooli Kliinikumi silmaarst dr Maris Rebane ütles, et kasutab lahendust eelkõige patsientide näo ja laugude patoloogiate (sünnimärgid, basalioomid, traumad jne) salvestamiseks. Teisalt on võimalik ka läbi mikroskoobi suurendusega piltide säilitamine näiteks pupilli ja iirisega seotud patoloogiate jälgimiseks.

“Piltide talletamine, suurelt ekraanilt vaatamine ja võrdlemine aitavad ravitulemusi või nahamuutusi paremini hinnata ning samuti patsiendile haiguse olemust selgitada. Samas on salvestatud pilt ka juriidiline dokument patsiendi ja ravitöö kaitseks. Igasugune visuaalne informatsioon on silmahaiguste käsitlemisel äärmiselt oluline ning tähtis on, et seadmed ning tarkvara töötaks kooskõlas ning arvestaks silmaarsti töö eripärasid,” ütles dr Rebane.

Lahendusest on kasu ka perearstidel

Silma uuringutüüpi saavad kasutada kõik haiglad, kes juba kasutavad Dermtesti Pildivaaturi terviklahendust, sh Tartu Ülikooli Kliinikum, Ida-Tallinna Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Pärnu Haigla, Ida-Viru Keskhaigla ja Narva Haigla. Samuti aktiveeritakse see perearstidele, kes kasutavad Dermtest Pildivaaturit fotode tegemiseks ning riiklikusse Pildipanka saatmiseks, kuivõrd uuest aastast on riiklikult käivitatud ka täiskasvanute silmaarsti e-konsultatsioon ning teatud tegevusi selles protsessis saab hõlbustada ka Dermtesti lahenduse abil.

“Uute digilahenduste loomine tervishoius on väga keeruline, aga nägime, et siin on nii vajadus kui võimalus teha konkreetne samm ühe teenusvoo parandamiseks. Seetõttu on hea meel, et ühisarendus sai toetust ning et Kliinikum tuli operatiivselt kaasa sisulise panuse andja ja esimese kasutajana,” avaldas Priit Kruus.

Ühisarenduse loomist toetas Tehnopoli juhitud Connected Health klaster (uue nimega Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukond). Uuringut kaasrahastati Euroopa Liidu Struktuurifondide vahenditest.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.