Sparkup Tartu Teaduspargi eestvedamisel toimuvasse rohekiirendisse valiti esmalt 20 iduettevõtet, kellest omakorda valiti põhiprogrammi välja viis, kes hakkavad koostöös kohalike omavalitsustega lahendama keskkonnaküsimusi.
Rohekiirendi pakub ühelt poolt tuge iduettevõtetele, kes keskenduvad uuenduslikele rohepööret võimendavatele toodetele või teenustele. Teisalt aitab kiirendi kaasa idufirmade ja kohalike omavalitsuste koostööle, et kohalikul tasandil rakendada rohkem innovatsiooni ning leida lahendusi keskkonnaküsimustele.
Iga kiirendi eelprogrammi valitud tiim läbis koolitusprogrammi ja viis põhiprogrammi pääsevat tiimi saavad lisaks 25 000 euro väärtuses tuge erinevate teenuste kaudu. Põhiprogramm lõpeb käesoleva aasta detsembris.
Põhiprogrammi valitud iduettevõtted ja nende lahendused
Solintel arendab ja toodab mitmefunktsioonilisi nii võrguühendusega kui ka võrguväliseid tänavavalgusteid, mis genereerivad rohelist energiat vertikaalsete päikesepaneelide ja vertikaalse tuuleturbiiniga, hoides posti sees akupanka. Sel viisil luuakse platvorm mitmefunktsionaalsete teenuste jaoks nagu õhukvaliteedi jälgimise intelligentsus, elektrisõidukite laadimine, energiasalvestus ja muud rohelisel energial põhinevad energiateenused.
Ettevõte soovib rohekiirendi abiga muuta oma autonoomset või võrku ühendatud tuule- ja päikeseenergial toimivat multifunktsionaalset energia salvestuse võimekusega tänavavalgustite süsteemi veelgi efektiivsemaks ja sobivamaks erinevatesse keskkondadesse. Selle aasta lõpuks on Soliteli valgustid Eestis paigaldatud vähemalt viide omavalitsusse.
GreenDice toob kokku vastutustundlikud ettevõtted, kellel on suured IKT-seadmete pargid ja kogukonna liikmed. Tänu headele partneritele pakub GreenDice kogukonnale kasutamiseks hästihoitud äriklassi arvuteid. Partneritel on võimalus jälgida oma seadmete käekäiku ja nad saavad veenduda selles, et seadmed jõuavad õigesti materjalide ümbertöötlusesse.
GreenDice’il on plaanis viia läbi koolitusi ja loenguid nii kooliõpilastele kui ka väärikatele erinevates kohalikes omavalitsustes. Tõrva vallas on toimumas eakate koolitusseeria, mille eesmärgiks on suurenenud internetipettuste varjus kõige haavatavama sihtgruppi harimine ja ohumärkidele tähelepanu juhtimine. Järva ja Häädemeeste vallavanematega on läbirääkimised peetud ning edasised plaanid paika pandud.
Gruff Technology pakub Wi-Fi võrgus toimivat nutipistikut, mis võimaldab kasutajal optimeerida elektritarbimist. Pistik tuvastab kord päevas Nord Pooli hinnad MQTT-serverist ja kasutaja saab määrata maksimaalse hinna, mille juures näiteks elektriline veesoojendi töötab.
Gruff Technology’l on käsil Viimsi ja Kose valla haldusettevõtetega testprojekti alustamine. Niipea kui uued tooted on valmis, saab ette võtta järgmisi samme. Sügisel plaanitakse alustada müügi- ja teavitustööga ka teistele valdadele. Ettevõte on osalenud Test in Tallinn programmis ja selle raames jätkub koostöö Tallinna linnaga.
Better Than Driving arendab lihtsat modulaarset elektrijalgratast ILUS, et standardiseerida jagatud mobiilsuse turgu, võimaldades operaatoritel laieneda erinevatele turgudele, suurendada laevastiku kasumlikkust ning tõsta linna transpordi efektiivsust. Modulaarsus võimaldab operaatoritel kasutada ühte jalgratast erinevatel turgudel, kus reeglid, trendid ja ärimudelid võivad olla täiesti erinevad.
Suvel käivitab ettevõte esimese piloodi Tartus, koostöös Euroopa ühe edukaima rattaringlusega.
Soldera võimaldab taastuvenergia tootjatel teenida lisaraha läbi automaatse energia päritolutunnistuse kauplemise süsteemi. Soldera koondab tootjate müügipakkumused, muutes sellega kauplemise lihtsaks ja bürokraatiavabaks, tagades võimalikult soodsad tingimused turul.
Soldera on alustanud lepingulist koostööd mitme KOV-iga, sealhulgas Alutaguse, Väike-Maarja ja Nõo vallaga. Alutaguse vallas on juba rakendatud Soldera platvormi, et suurendada kogukonna energia tootlikkust ja tulu. Väike-Maarja ja Nõo vald on aktiivselt kaasanud oma elanikke, levitades infot Soldera platvormi ja selle eeliste kohta. Pooleli on läbirääkimised ka mitme teise vallaga.
Projekti juhtpartner on Sparkup Tartu Teaduspark, konsortsiumi kuuluvad teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Baltic Innovation Agency ja Energex Energy Experts. Rohekiirendi elluviimist toetavad Kliimaministeerium ja Keskkonnainvesteeringute Keskus.