Veel nädal aega saab kandideerida esimesse NATO DIANA innovatsioonikiirendisse

Tehnopol Startup Inkubaator on üks viiest esimesest sihtkohast, kus avatakse pilootaastal NATO DIANA innovatsioonikiirendi. Kiirendisse on oodatud iduettevõtted üle kogu alliansi, kes arendavad tehnoloogiaid, millel on rakendusvõimalusi nii tsiviil- kui kaitsesektoris. Kõik kiirendisse pääsenud ettevõtted saavad 100 000 euro suuruse grantrahastuse, parimatel on võimalik lisaks saada veel kuni 300 000 eurot.   

DIANA kiirendi eesmärk on toetada süvatehnoloogia iduettevõtteid, mis panustavad riiklikku julgeoleku ja kaitsevaldkonda, viies kokku andekad innovaatorid ning uute tehnoloogiate lõppkasutajad. Kiirendi võimaldab nii Eesti kui teiste NATO liikmesriikide iduettevõtjatel arendada oma toodet ja ärimudelit ning leida koostööpartnereid alliansi ülesel kaitseturul, mis on tavapäraselt suletud ja kõrge sisenemisbarjääriga. 

Uus kiirendi loob võimalusi, mida vähemalt Euroopas sellisel tasemel varasemalt pole olnud. „Suur osa maailma muutvast innovatsioonist tuleb tänapäeval tehnoloogiasektorist ning DIANA ühendabki omavahel tsiviil- ja kaitsesektori, et panustada meie kõigi turvalisemasse tulevikku. Juurdepääs üle alliansi asuvale enam kui 90 testkeskusele, kaitse ja ärivaldkonda ühendav programm, mida töötati välja koos MIT ja teiste ekspertidega, võimas grantrahastus, millega ei kaasne kohustust anda ära osalust või oma ettevõtte IP õigusi,” rääkis NATO DIANA kiirendi Eesti juht Kadri Tammai.  

Lisaks sellele toimib DIANA erinevate osapoolte ühendajana – koostööd kaitsesektoriga tajutakse tihti keerulise ja aeglasena. DIANA soovib ka siin tuua muutuse, et aidata ettevõtjatel kiiremini ja agiilsemalt leida koostöövõimalusi nii kaitsevägede kui ka maailma suurimate kaitsetööstuse ettevõtetega.   

Kiirendisse on kandideerima oodatud kõigist NATO riikidest pärit idu- ja väikeettevõtted, kes arendavad kaksikkasutusega lahendusi, millel on rakendusvõimalusi nii igapäevaelus ehk tsiviilsektoris kui ka kaitsevaldkonnas. Lahendused, mida otsitakse, jagunevad sel aastal kolme katusteema alla: energeetika ja jätkusuutlikkus, side ja kommunikatsioon, tuvastamine ja seire. Esimese kiirendivooru väljakutsed leiab siit: https://www.diana.nato.int/challenges.html    

Eesti kiirendit hakkavad ellu viima Tehnopol Startup Inkubaator koos Tartu Teaduspargi ja ärikiirendiga Startup Wiseguys. Kiirendi elluviimist toetavad Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Kaitseministeerium. Kõik kiirendis osalevad ettevõtted saavad kasutada ligi sadat üleilmset NATO testimiskeskust. DIANA kiirendi ühendab ka mitu uute tehnoloogiate testimiskeskkonda Eestis: TalTech, Tartu Ülikool, SA CR14 ja Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia, Eesti Lennuakadeemia.    

Lisaks kiirendile avas NATO sel aastal maailma esimese alliansi-ülese riskikapitalifondi NATO Innovation Fund (NIF), mis investeerib 1 miljard eurot idufirmadesse, mis arendavad kaksikkasutusega süvatehnoloogiaid. Fondi asutasid 2023. aastal kakskümmend kolm NATO liitlast ja Eesti on SmartCapi kaudu üks neist. 

DIANA kiirendisse saab kandideerida kuni 25. augustini. Esimesed kiirendisse pääsevad ettevõtted valitakse välja septembriks, kiirendiprogramm alustab detsembris.   

Täpsem info DIANA kohta ja kandideerimine: https://www.diana.nato.int/     

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.