Kuula: 06.10 Kriitiline intsident: Andmejälgija, kas müüt või tegelikkus? Kuidas on skandaalid andmejälgimist muutnud

RIA andmevahetusosakonna juhataja Riho Kerge ja TEHIKu tervise infosüsteemi teenuste juht Pille Kink.Foto: Ronald Liive/Geenius Meedia

Välismaalastele e-Eestit tutvustades räägitakse pidevalt, et elanikonna usk riiklike e-teenuste vastu tuleb osati sellest, et inimestel on oma andmetele üle kontroll ja täielik ülevaade. Väidetavalt saab iga hetk kontrollida, kes, millal ja mis põhjusel käis inimese andmeid vaatamas.

Tänane saade keskendub andmejälgijale ehk annab koos külalistega vastuse küsimusele, kas eelkirjeldatud turunduslik jutt vastab tegelikkusele.

Saates on külas tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) tervise infosüsteemi teenuste juht Pille Kink ning riigi infosüsteemi ameti (RIA) andmevahetusosakonna juhataja Riho Kerge.

Kink seletas lahti, milliselt ja kuidas tervise infosüsteemi andmete päringute kohta infot talletatakse. Ühtlasi tuli teemaks, miks TEHIK kutsub teenust logiraamatuks ning RIA andmejälgijaks.

Kerge kirjelduse kohaselt on küll kasutaja poolelt andmejälgijaga kokkupuude läbi riigiportaali, kuid kuna RIA ei ole enamike e-teenuste omanikuks ei saa nad lihtsalt niisama hakata kõigi e-teenuste andmelogisid näitama vaid selleks peavad arendusi tegema teisedki riiklikud IT-majad.

Selleks, et keegi ei käiks liialt agaralt inimeste terviseandmetega tutvumas on olemas kontroll-mehhanismid ning üldist järelevalvet teostab selle üle terviseamet.

Saatejuht on Ronald Liive. 

Kuula saadet Apple Podcastist, Spotifyst või telli RSS.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.