Kuula: 16.06 Kriitiline intsident: Kuidas toimib piiriülene digiretsept ja milliseid piiriüleseid teenuseid on veel lisandumas

TEHIKu piiriülese terviseandmete andmevahetuse teenusehaldur Katre Pruul.Foto: Ronald Liive/Geenius Meedia

Juba mõned aastad on eestlastel olnud võimalus osta retseptiravimeid välja ka Soomes, Portugalis, Horvaatias ja Poolas. See võimalus tuleneb piiriülesest digiretseptist, mida Euroopa riigid järk-järguliselt kasutusele võtavad.

“Kriitilises intsidendis” käis külas tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse piiriülese terviseandmete andmevahetuse teenusehaldur Katre Pruul, kes andis detailse ülevaate, kuidas on süsteemi Eestis juurutatud ning kuidas sellega teistes riikides läheb.

Sama teenust saavad välismaalased kasutada ka Eestis ning soomlased on sellest võimalusest väga aktiivselt kinni hakanud. Statistikale tuginedes oskas Pruul öelda, et soomlastele meeldib osta retseptiravimeid välja Pärnust ja Viljandist ning Tallinnas sadamaümbrustest apteekidest.

Kui kõik läheb plaanipäraselt saab juba mõne aasta pärast digiretsepte osta välja kõikjalt Euroopast. Ühtlasi liiguvad riikide üleselt patsiendi terviseandmete kokkuvõtted.

Kaugemas tulevikus hakkavad riigid vahetama oma vahel ka patsientide haiglaravi kokkuvõtteid, laboriandmeid, meditsiinilisi ülesvõtteid ja uuringu vastuseid.

Saatejuht on Ronald Liive.

Kuula saadet Apple Podcastist, Spotifyst või telli RSS.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.