10 pilveteenuse suurt eelist, mis aitavad väikeettevõtet

Paljud väikeettevõtjad arvavad, et mõned pilveteenused on pigem suurematele firmadele ja väikesed peavad oma teenuseid ja andmeid endiselt kontoris hoidma. Üsna tihti see pole nii — pilveteenused on muutunud piisavalt odavaks, universaalseks ja lihtsaks, et sobida ka väiksematele.

Siin on kümme pilveteenuse eelist, mis kehtivad ka Eesti mõistes väiksemate äride puhul.

1. Andmed on turvaliselt hoitud

Andmete kadumine on iga äri jaoks väga suur probleem. Tähtis info võib kaduma minna kas juhusliku kustutamise või pahatahtliku rünnaku tagajärjel, andmeid võidakse krüpteerida ja alles lunaraha eest vabastada. Väikestel ettevõtetel on nende ohtude vältimiseks mõistlik kasutada proffide abi ja hoida andmeid hästi kaitstud kohas, mida turvatakse paremini kui väikeettevõtte kontorit.

Kuigi võib ehk tunduda, et andmete salvestamine mujale on suurem risk, on pilveteenuse pakkujad reeglina väga hästi kursis uusimate turbelahendustega ja kasutavad tugevat autentimist, krüpteerimist ning muidugi ka füüsilist serveriruumide kaitset ligipääsulubade ja valvega. Iga ettevõte saab teenuse juures ise valida, kes millistele andmetele ligi pääseb.

2. Kiire taastumine andmekatastroofist

Kui ettevõttes juhtub õnnetus ja andmed lähevad kaduma või konfidentsiaalne info lekib, siis ise olukorda lahendama asudes kulub selleks palju aega ning võib vaja minna eraldi spetsialistide abi.

Enamik pilveteenuse pakkujaid on sellise olukorra mitu korda läbi mänginud ning veendunud, et varukoopiad töötavad. Lisaks pannakse teenusepakkujale tavaliselt ka teenuse lepinguga kohustus andmed ettenähtud aja jooksul taastada. Pilveteenused pakuvad täiendavaid tagatisi ja võivad aidata ärikatkestuste pikkuse viia vastuvõetavalt lühikese aja sisse, ilma et see suurt kahju kaasa tooks.

3. Võimalik on riistvarakulusid vähendada

Osta endale serverid ja tarkvara ning ehitada turvalised ruumid on väikeettevõtte jaoks ebamõistlikult suur investeering, kui tegemist pole just suuremahulise IT-äriga. Pilveteenuses saab samu ressursse kasutada ette ennustatava kuutasu eest ja ühekordsed suured investeeringud jäävad ära.

Pilveteenused katavad andmete salvestamise ja majutamise kõrged kulud ühe kuutasuga.

4. Tööjõukulud on väiksemad

Servereid on pärast soetamist vaja ka hooldada ja seadistada. Väikeettevõttele võib täiendava IT-tööjõu palkamine käia üle jõu, kui tegemist pole ettevõtte enda tegevusvaldkonna spetsialistidega. Esiteks on IT-tööjõudu raske leida ning teiseks pole väikefirmal tavaliselt ka kogemusi õigete spetsialistide valimisel. Pilveteenuse puhul käib IT-personal teenustasu sisse ja teine suur pluss on see, et samad spetsialistid ei tegele ainult ühe väikeettevõttega, vaid paljude klientidega — seega on nende teadmised ja oskused efektiivsemalt rakendatud. Kokkuvõttes on kõigi personalikulud madalamad.

5. Saab kiiresti laieneda

Kui väikeettevõttel tekib ootamatult vajadus laieneda — see on iga äri jaoks positiivne asjade käik —, siis peab ka IT-võimekus kohe järele tulema. Üleöö aga ei saa oma serveriruumi laiendada või võimsamaid seadmeid juurde osta. Enamik kommerts-pilveteenuste pakkujaid on valmis kiiresti suurendama andmesalvestuse ja serveriressursside mahtusid. Selleks on moodsatel pilveteenustel olemas virtualiseerimislahendused ning koormuste paindlik jagamine, et anda mahtu juurde neile klientidele, kellel on seda kohe vaja.

Samamoodi saab kiiresti mahte vähendada, kui näiteks mõnel kampaaniaperioodil vaja läinud lisamahtusid enam tarvis pole.

6. Veelgi parem mobiilsus

Ajal, mil paljud töötajad teevad kaugtööd, on mobiilsus ja hajutatus eriti oluline. Seda peab toetama ka infosüsteem.

Pilveteenused tagavad hea võimaluse pääseda firma andmetele ligi kõikjalt, nii kodust kui reisilt, ning aitavad hoida kontorid ühendatuna. Lisaks on olemas võimalused mobiilseteks lahendusteks, mis sobivad ka väikeettevõtetele.

7. Väikefirma saab konkurentsieelise, mis lubab rinda pista ka endast suurematega

Kui varem pidi väikeettevõte leppima tööriistadega, mis polnud nii võimekad kui suurettevõtetel, siis pilveteenus võrdsustab kõik — nii väikesed kui suured saavad kasutada pilveteenuse moodsamaid lahendusi, nii-öelda skaleerida väiksematest mahtudest väga suurteni ja saavad juurdepääsu suurettevõtete lahendustele. Kokkuhoitud raha saab kasutada arendustegevuseks, turunduseks või personalikuludeks. See võib olla kõik, mida vajate oma suurima konkurendi ülevõtmiseks rahvarohkel turul.

8. Paremad koostöövõimalused

Pilveteenuste abiga saab paremini meeskonnatööd teha, sest enamasti pakuvad pilveteenused väga häid koostöövahendeid. Koostööd saab teha olenemata sellest, kas tiimiliikmed istuvad samas kontoris või asuvad üle maailma laiali. Reaalajas ühendused on saadaval igal pool ja igal ajal.

9. Tarkvarauuendused käivad automaatselt

Kui ise tegeleda serverite uuendamisega, siis võib juhtuda, et mõni oluline turvauuendus jääb õigel ajal tegemata ning sellest tekkinud turvaauk kasutatakse ära. Värskendused võivad tunduda ebamugavad ja ise nendega tegeledes kipuvadki need jääma venima.

Pilvepõhised teenused värskendavad ja hooldavad automaatselt oma tööriistu, igapäevast tööd see ei sega.

10. Pilv on keskkonnasõbralikum

Praegu ei saa muidugi unustada ka keskkonnasäästlikkust kui argumenti pilveteenusesse kolimisel — serveriteenuse pakkuja hoiab samas kohas paljude ettevõtete süsteeme, nende energiakulu on ühine (ja väiksem) ning ka palju riistvara jääb väikefirmadel ostmata, kuna serverikeskuses saab kasutada pilveteenuse pakkuja vastavaid seadmeid, mis on turvaliselt ühiskasutuses. Kokkuvõttes väheneb energiatarve ning kulu seadmetele.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.