SaaS, PaaS ja IaaS — mis on pilveteenused ja milleks neid vaja?

Ettevõtted peaksid oma teenustega liikuma pilve — need on turvalised, saab kohe kasutusele võtta ja on paindlikud — kui vaja, võib iga hetk ressurssi juurde saada või sellest loobuda. Nii räägitakse ettevõtete pilveteenustest ja soovitatakse ise kontoris nokitsemise asemel kasutada profilahendusi, mis toovad uusima tehnoloogia kõigile nii-öelda koju kätte. Kuid millised on erinevad pilveteenused ja mida mõeldakse, kui hakatakse rääkima neljatäheliste lühendite keeles?

Alustuseks on hea endale selgeks teha kolm põhilist pilveteenust, mida pakutakse, ja lühendid, mis neid tähistavad. Need on SaaS (Software as a Service ehk tarkvara kui teenus), IaaS (Infrastructure as a Service ehk taristu kui teenus) ja PaaS (Platform as a Service ehk platvorm kui teenus).

SaaS — juba vana tuttav tarkvara pilveteenusena

Tarkvara kui teenus on ilmselt kõige tuttavam pilveteenus. Väga paljud juba kasutavadki seda. Alustame kõige lihtsamatest näidetest: Gmail, Office’i veebiprogrammid, mis on tasuta, mitmesugused meililistide teenused, nagu Smaily ja Mailchimp, ka paljud raamatupidamistarkvarad on veebist kasutatavad.

Pilverakendused lubavad (tavaliselt üle veebi) teenusepakkuja serveris olevat tarkvara kasutada ilma seda ettevõtte masinatesse paigaldamata. Nii jäävad ära tarkvaraga seotud mured pidevate uuenduste, hoolduse ja kasutajatoega. Kõik see tuleb ühe korraliku SaaSiga kaasa. Ainuke asi, mida ettevõttel vaja teha, on tasuda juhul, kui tegemist on tasulise teenusega, kuumaksu. Ka arvutid ja serverid ei pea olema võimsad, et pilvetarkvara jooksutada, sest teenusepakkuja hoolitseb ka selle eest, et riistvara oleks piisava jõudlusega. Sinu e-kirjade postkasti võib ühe hetkega suurendada, tellides mahtu juurde, sa ei pea kõvakettaid laiendama ega kiiremat arvutit ostma, kui mõne mahukama protsessiga tegeled.

Samuti ei pea muretsema, mis platvormil tarkvara jookseb. Võid oma meiliteenust, raamatupidamisprogrammi või sisuhaldustarkvara kasutada Macist, PCst, Windowsiga või Linuxiga arvutist või isegi nutitelefonist. Vaja on vaid seadet, mis suudab veebi kuvada.

PaaS — platvorm, mis tagab vajalikud tööriistad

Platvorm kui teenus (PaaS) on veidi kitsamale seltskonnale vajalik pilveteenus, mis annab kasutajale täieliku arendus- ja juurutuskeskkonna koos oma kõigi ressurssidega, mida saab vajadusel kiiresti juurde tellida või millest hetkega loobuda.

PaaS pakub operatsioonisüsteemi, arendustööriistu, äriteabe (BI) teenuseid, andmebaaside haldussüsteeme ja palju muud. Näiteks saab PaaSiga luua veebirakendusi kogu nende elutsükli jaoks arendamisest alates testimise, juurutamise, haldamise ja värskendamiseni välja. Kui arenduseks on vaja mingeid uusi lahendusi, siis PaaS pakub tööriistu, mida arendajad võivad kohe kasutama hakata ilma, et oleks vaja palgata uusi inimesi uute oskustega.

PaaS annab arenduseks kõik vajalikud vahendid kätte ja ettevõte ei pea ise hakkama platvormi oma riistvarale paigaldama, sest see on samuti pilveteenuse pakkuja oma, ei pea arendustööriistu ostma ja seadistama ning ressursside haldamise kulud pole ka ootamatud.

IaaS ehk infrastruktuur, mis on alati käepärast

Taristu kui teenus ehk IaaS sobib ettevõtetele, kes ei taha oma kontorisse serverikeskust ja võimsat riistvara, mida võib-olla alati ei lähegi vaja, kuid teatud hetkedel (näiteks kuu lõpus arvete väljasaatmisel) on seda siiski väga vaja koos kogu maksimaalse võimsusega.

Infrastruktuur pilveteenusena annab ettevõttele alati juurdepääsu serveriressurssidele nagu salvestusmaht, protsessorite arvutusvõimsus või kiire andmetöötlus, ilma et ettevõte peaks ise seda riistvara ostma ja haldama. See on eriti kasulik ka kiiresti arenevale firmale, kellel on vaja järsku ja ootamatult laieneda. Uue riistvara ostmine on kulukas ja aeganõudev, pilveteenuses käib see hetkega ja on soodsam ka.

Nii PaaS kui SaaS on pilveteenused, mis kasutavad ka IaaSi ehk taristu pilveteenust, aga need ei pruugi olla kliendile kättesaadavad. IaaS aga on teenus, mille puhul saab klient ise serveri pilveressurssidele ligi ja võib kasutada seda oma tarkvara jooksutamiseks.

IaaS on mõnikord keerulisem kasutada, sest riistvara seadistamiseks on rohkem võimalusi ja olenevalt teenusest võib olla võimalik päris peensusteni pilveriistvara seadistada. Mõnikord võib see olla aga spetsialistile lihtsam, kui ta saab ise serveri seadeid täpselt sättida ning valida nii mälu kui protsessoriressurssi, kui tead, mille jaoks seda on vaja.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.