Trinidad Wisemanis töötamisel on võrreldes teistes IT sektori firmades töötamisega omajagu plusse (loe täpsemalt artiklist siit). Üks plussidest on väga hästi toimiv hübriidtöö. Ettevõtte asutaja ja tegevjuht Ander Tenno selgitab, mida tähendab hübriidtöö Trinidad Wisemanis (TWN) ja kuidas leida seejuures igaühele sobiv tasakaal.

Kumb on parem – kontori- või kaugtöö?

Kui varem oli mõne kodukontori päeva lubamine pigem vastutulek töötajale, siis 2020. aasta varakevadel alanud koroonaviiruse pandeemia tõi paljudesse tööstusharudesse – eriti neisse, kus tööd tehakse peaga ning töötulem on virtuaalne – tõdemuse, et kaugtöö on täiesti toimiv meetod töö tegemiseks. Tuleb ainult veidi mõtteviisi ja protsesse muuta ning kohendada tehnoloogilisi vahendeid.  

Ander Tenno toob välja, et suurem osa neist, kes proovisid või olid sunnitud proovima kaugtööd, leidsid sellest oma võlud. Kaugtööga käib teadagi kaasas paindlikkus tööpäeva planeerimisel ning võimalus näpistada vajadusel hetk isiklikeks asjaajamisteks. Kodus töötamine võimaldab hoida keskkonda, sest tekitamata jääb süsinikujalajälg, mis kaasneks kontorisse sõitmisega. Kontorisse liikumisest säästetud ajal saab ära teha aga juba mõned tööasjad. Ning keskkonnavahetus mõjub hästi nii mõnegi inimese loovusele. 

“Paljudel neist, kes varem ei olnud kodukontori hüvesid tunda saanud, tekkis pandeemia alguses tunne, et enam nagu ei tahagi kontorisse tagasi. Kui aga esimene tuhin mööda sai, ilmnes ka rida probleeme,” nendib Tenno.

Ta täpsustab, et näiteks ei ole sugugi igaühel kodus sobivaid töötingimusi. Virtuaalkoosolekud, mis esialgu tunduvad äärmiselt mugavad, väsitavad tegelikult tavalistest rohkem, sest mitteverbaalseid signaale on videost palju keerulisem tuvastada ning kõne puhul on see suisa võimatu. Uutel inimestel (eriti noortel) on raske sisse elada ja kolleegilt nõu küsida ning tihti kipub kaduma kogukonda kuulumise tunne ja nõrgenema side töökohaga. Keeruline on tõmmata piiri töö ja eraelu vahele. Ja lõpuks – inimene on siiski sotsiaalne olend ning vahel on päris tore kolleegiga niisama lobiseda.

Tenno märgib, et kõik see koos pandeemiaga tõi kaasa märkimisväärse hulga vaimse tervise probleeme, puudutades enim just noori. Asja tegi keerulisemaks see, et juhtidel läks aina raskemaks märgata ja tunnetada, kuidas nende inimestel läheb ja nende jaoks olemas olla.

 “Kehakeel näiteks räägib inimese kohta palju olulist infot. Kontoris liikudes on võimalik sageli juba selja tagant mõista, milline päev kolleegil on – on ta mures või hoopis rõõmustab millegi üle. Kaugtöö puhul aga on keeruline sellist tunnetust saada,” selgitab Tenno.

Kuidas toimib hübriidtöö TWN-is?

Kokkuvõtlikult saab öelda, et omad plussid ja miinused on nii kaug- kui ka kontoritööl. Inimkeskse organisatsioonina usutakse aga TWN-is, et olulisim on leida tasakaal ning pakkuda vaheldust ja võimalust töötada nii kodus kui ka kontoris. 

Toetudes globaalsetele uuringutele (The Future Of Work: Productive anywhere), sobib sega- ehk hübriidtöö mudel kõige paremini umbes 80%-le töötajatest. Lisaks kolleegidele peeti kontoris töötamise puhul oluliseks rutiini – lihtsam on lülitada end töörežiimilt vaba aja režiimile ja vastupidi.

TWN-i töötajate hulgas 2021. aasta sügisel tehtud uuringu järgi soovisid kontoris vähemalt ühe korra nädalas käia 80% ja vähemalt kolm korda nädalas 60% töötajatest. 10% on neid, kes teevad valdavalt kaugtööd ja kes tulevad kontorisse ainult külla või ühissündmustele.

“Mõned kolleegid töötavad meil isegi väga kaugelt – üks arendajatest teeb tööd Portugalist, Atlassiani konsultant toimetab aga purjejahi pardalt,” avaldab Tenno. Ta märgib, et eksisteerib ka teine äärmus (u 10%), kes käib kontoris praktiliselt iga päev – tavaliselt seetõttu, et kodus ei ole töökeskkonna loomiseks piisavalt ruumi.

“TWN-is lepib iga töötaja oma tiimijuhiga kokku just temale kõige paremini sobiva hübriidtöö mustri,” sõnab Tenno. Ta täpsustab, et uutele töötajatele soovitatakse siiski proovida alustuseks töötada 3 päeva kontoris ja 2 päeva kodus. See aitab kaasa sisseelamisele, kuid nagu öeldud vajadusel saab kokku leppida ka teisiti.

Uued kontorid loodi hübriidtöö vajadusi arvestades

TWN-i uued kontorid Tallinnas ja Rakveres on Tenno sõnul ehitatud ja varustatud igati hübriidtööga arvestades. “Neid planeerides lähtusime kahest põhimõttest. Esiteks ei tohi koostöö ja eriti koosolekute mõttes olla vahet, kas inimene töötab konkreetsel päeval kohapeal või kaugelt. Teiseks – selleks, et soovitaks ka kontoris töötada, peavad seal olema paremad võimalused, kui kodus.”

Seega on uutes kontorites kõik alates ruumi paigutusest ja valguslahendustest kuni kohvimasinateni läbi mõeldud väga hoolikalt. Samuti on panustatud ergonoomilistesse töövahenditesse. 

Kontori paigutusest rääkides märgib Tenno, et paljud TWN-i töötajad hindavad oma kindlat töökohta, kus kõik on paigutatud oma käe järgi ning tooli seaded täpselt ja ergonoomiliselt paigas. Kuna 60% töötajatest ütles, et soovib vähemalt 3 tööpäeva nädalas kontoris käia, siis püsitöökohtade pealt kokku ei hoitud. 

Selleks, et suur kontor ei mõjuks aga liiga tühjalt, jõuti lahenduseni, et kõik töötajad, kes plaanivad kohal käia vähem kui 3 tööpäeva nädalas, jagavad omavahel laudu. “Uutes kontorites rakendame tiimitubade süsteemi ning laudade jagamine toimub samuti tiimisiseselt,” jagab Tenno kogemust kontori loomisel. 

Ta rõhutab, et kõik töötajad on kontorisse alati väga oodatud ning seal peab olema mõnus ja mugav, teisest küljest aga on TWN valmis panema õla alla ka sellele, et kodukontoritest saaksid kujundatud mõistlikud töökohad.

Tundus põnev?

Kui TWN-i hübriidtöö mudel, kultuur ja väärtused sind kõnetasid ning tunned, et TWN-is töötamine võiks olla sinu jaoks, tutvu töökuulutustega ja võta julgesti ühendust! Vabu töökohti jagub pea kõikides rollides tiimijuhist arendajate, analüütikute, disainerite ja testijateni välja.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.