Leedu ettevõtja: Eesti kirjutab traditsioonilise valitsustehnoloogia mängureegleid ümber

Eesti on teinud suuri edusamme nii innovatsiooni kui ka tehnoloogia valdkonnas. Siin kohtub müütiline digitaalsega ja valitsuse koostöö asutustega on võtnud unikaalse suuna. Poola, Saksamaa, Luksemburgi, Leedu ja Türgi ettevõtete esindajad käisid hiljuti GreenTech 2.0 projekti raames Eestis, et saada ülevaade meie edusammudest.

Kolmepäevane visiit algas teadus- ja ärilinnakus Tehnopol, kus teiste seas on oma tegevust alustanud ka Skype, kes on tänaseks jõudnud ükssarviku staatusesse. Tehnopol Startup Inkubaatoris on aga ükssarvikute asemel seatud siht sootuks teistele olenditele – nimelt sebrasarvikutele. Sebrasarvik (inglise keeles „zebracorn“) viitab ettevõttele, mis ei jahi ainult rahalist kasvu, vaid on pühendunud ühiskonnas muutuste elluviimisele ja laiemale positiivse mõju avaldamisele.

Väliskülalistel oli võimalus tutvuda ka Accelerate Estonia tegemistega ja neid üllatas see, et Eestis põrkuvad valitsus ning tehnoloogia ainulaadsel ja tulevikku suunatud viisil. Erinevalt levinud valitsustehnoloogia mudelitest, kus valitsusasutused tuvastavad probleeme ja otsivad ettevõtjaid nende lahendamiseks, on Eesti võtnud teistsuguse suuna ja Accelerate Estonia kaudu on ettevõtetel võimalik oma maailmamuutvad ideed teoks teha.

Innovaatiliste ideedega silmapaistvad ettevõtted, kes on varem takerdunud bürokraatia taha, on oodatud kandideerima Accelerate Estonia programmi, mis ühendab avaliku ja erasektori. Sel moel probleemidele lähenemine kõrvaldab regulatiivsed takistused, luues uusi turuvõimalusi, mis on kasuks nii ettevõtjatele kui ka riigile.

„Eesti kirjutab traditsioonilise valitsustehnoloogia mängureegleid ümber,“ ütles Julija Maslinskaitė Leedu ettevõttest DocLogix. „Eesti lähenemine innovatsioonile ja regulatsioonile on tõeliselt inspireeriv. Meil on siit palju õppida.“

e-Estonia esitluskeskuses said külalised ülevaate sellest, kuidas algas meie lugu digiriigina. Eesti digiriigistumine sai alguse enam kui veerand sajandit tagasi, kui riik investeeris taristusse ja noorte digitaalsesse haridusse. Tulemused on ilmselged ja Eesti lõikab nüüd varem külvatu magusaid vilju. Väliskülalised said aimu sellest, kuidas Eesti hõlbustab kodanike ja riigivahelist suhtlust kasutades IKT lahendusi.

Eesti Äriinglite Võrgustiku EstBANi juures said külalised siseinfot selle kohta, millised rohetehnoloogilised teemad ning suunad tõmbavad hetkel enim investorite tähelepanu. Tallinna linn jagas omakorda kogemusi ettevõtetega koostöö tegemisest ja juttu tuli ka Euroopa rohelise pealinna tiitlist, mida Tallinn sel aastal kannab.

Külastuse viimane päev veedeti heade mõtete linnas Tartus, mis juba järgmisel aastal kannab Euroopa kultuuri pealinna tiitlit. Tartu Teaduspark ja Tartu linn andsid ka omapoolse ülevaate Eesti innovaatilisest ettevõtlusmaastikust.

Umut Ogur ettevõttest A Arti Mühendislik märkis visiidi lõpetuseks, et tema peamine ootus oli õppida Eesti rohetehnoloogia lahenduste innovatsiooni ja ökosüsteemi kohta. „See külastus oli uskumatult hästi ja sujuvalt planeeritud. Saime väga hea lühiülevaate Eesti rohetehnoloogia võimalustest,“ sõnas Ogur. Ta sai hiljuti ka Eesti e-residendi staatuse ja kavatseb seda võimalust kindlasti kasutada ning rakendada ka külastuse käigus saadud kontakte, et laiendada oma ettevõtte tegemisi Eestisse.

Kokkuvõttes võib kinnitada, et meie e-riik, tehnoloogilised arendused ja digitaalne innovatsioon avaldasid väliskülalistele muljet. Kui tuua juurde veel põnevad sebrasarvikud, unikaalne valitsuse-erasektori koostöö ja mitmekülgne ettevõtlusmaastik, siis loome Eestist pildi, mis teeb meie külalisi lausa kadedaks.

***

Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtetel, klastritel, teadusasutustel ja teistel kasvufaasis organisatsioonidel on suurepärane võimalus kandideerida GreenTech 2.0 ärivisiitidele. Registreerimiseks ja lisainfo saamiseks vaata siia!

GreenTech 2.0 projekt on rahastatud Euroopa Liidu COSME programmi alusel (toetusleping number 101037914). Projekti veebileht: greentech-project.eu.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.