Veel üks linn kus aitavad nüüd liikluskorralduslikke otsuseid teha uue generatsiooni ülekäigurajad

Kohtla-Järve.Foto: Aleksandr Kurnosov

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol ning Kohtla-Järve linna koostöös korraldatava targa linna innovatsioonikonkursi uue vooru võitjaks on Bercman Technologies, kes paigaldab Kohtla-Järvele uue generatsiooni ülekäigurajad. Analoogseid ülekäiguradu on Bercman paigaldanud ka teistesse linnadesse.  

Innovaatilise ülekäiguraja näol on tegemist moodulsüsteemiga, mis jälgib erinevate andurite abil liiklust nii auto- kui kõnniteel. Ülekäigurajad paigaldatakse Kohtla-Järvel kahte kohta. Nende peamiseks ülesandeks on suurendada liiklejate teadlikkust ja hoiatada liiklejaid võimalikest ohtudest. 

Suurendab turvalisust

Kohtla-Järve arenguteenistuse abilinnapea Riina Ivanova sõnul osutus valituks just Bercmani pakutud lahendus, sest see on mõeldud kõigi liiklejate turvalisuse tõstmiseks.

“Uue generatsiooni ülekäigurada muudab linna kõige laiema teelõigu turvaliseks. Tegemist on Prestone kaubamaja juures asuva teelõiguga ning pilootprojekti käigus saadud andmeid kasutatakse uue bussijaama planeerimisel. Teine koht, kuhu ülekäigurada plaanitakse paigaldada, asub Puru teel, kus on ka suurenenud liiklejate arv,” jagas Riina Ivanova plaane. 

Tehnopol Startup Inkubaatori Narva programmijuht ja Kohtla-Järve innovatsioonikonkursi eestvedaja Olga Kurdovskaja märkis, et komisjon valis võitja linnaelanike huve silmas pidades ja kaalus hoolikalt kõiki pakutud lahendusi. 

“Kahtlemata olid kõik konkursile esitatud ideed head, kuid just andmete kogumise ja analüüsi kaudu saame aru, millised on linnaliikluse nõrgad kohad,” sõnas Kurdokovskaja.

Bercmani lahenduse oluliseks plussiks on tema sõnul see, et tegemist pole lihtsalt uuendusliku ülekäigurajaga, vaid tervikliku süsteemiga erinevate andmete kogumiseks ja siin nägi linn potentsiaali.

“Pilootprojekti käigus saame täieliku paketi andmeid ja tuleb läbi mõelda, kuidas neid võimalikult hästi ära kasutada,” viitas Kurdovskaja. Ta lisas, et uudsete lahenduste toomine linnaruumi kattub Tehnopoli eesmärgiga toetada maailma muutvat tehnoloogiaettevõtlust ja innovatsiooni. 

Andmed aitavad teha paremaid otsuseid

Bercman Technologies tegevjuht Mart Suurkask ütles, et nutika ülekäiguraja kogutud andmed võimaldavad linnal teha liikluse osas järeldusi ja sellest tulenevalt ka liikluskorralduslikke otsuseid.

Suurkask selgitas, et kasutades Bercman Technologies’i nutikat sisseehitatud moodulit, kogub ülekäigurada anonüümset teavet selle vahetus läheduses olevate liiklejate kohta. See võimaldab linnal jälgida sõidukite kiirust ja suunda nii reaalajas kui ka järelanalüüsiks. Kogutud andmed võimaldavad teha ka kokkuvõtteid sõidukitüüpide kaupa ning täiendavalt ka jalgratturite ja jalakäijate loendusi.

Andmete jälgimiseks on linnal juurdepääs Bercmani andmehaldustarkvarale, mis kuvab jälgimise hõlbustamiseks kogu liiklusstatistikat terviklikult ja visuaalselt.

“Andmed aitavad linnal teha liikluskorralduslikke otsuseid, et muuta teelõigul liiklemine sujuvamaks ja ohutumaks,” kommenteeris Suurkask. 

Kohtla-Järve on praegu ainus linn Eesti idaosas, mis osaleb Tehnopoli algatatud innovatsioonikonkursi projektis. 

Kohtla-Järve innovatsioonikonkurss sai alguse 2021. aastal. Innovatsioonikonkursi eesmärk on muuta Kohtla-Järve linnakeskkond kaasaegsemaks, jätkusuutlikumaks ja elanikele mugavamaks. Eelmise aasta konkursi võitjateks osutusid ACM Metal ja Fusebox. ACM Metal paigaldas käesoleva aasta alguses kohalikule lasteaiale Karuke Go Verticu kaubamärgi alla käiva elektrit tootva välisseina.  

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.