Teeme selgeks: mis vahe on andmete varundamisel ja replikeerimisel?

Andmete varundamisega on enamasti üsna selge – see tähendab, et andmetest tehakse kuskile varukoopia ning kui midagi juhtub, siis on see koopia alati võtta, kust asuda andmeid taastama. Kuid mis on replikeerimine ja miks see on teinekord olulisem, kui lihtsalt varundamine?

Andmete varundamine – see on nagu tagavarade hoidmine keldris

Varundamist võib nimetada ka andmete pikaajaliseks varumiseks. See on nagu varu keldris hädaolukorraks – kui midagi andmetega juhtub, siis saame võtta eelmise varundusperioodi seisuga kõik andmekonservid ja need taastada. Varundamine ongi hea meetod andmete pikemaajaliseks säilitamiseks. Varukoopiaid tehakse tavaliselt mingi kindla perioodi järel. Näiteks võib seda teha iga päev teatud kindlal ajal – tavaliselt öösiti, et serverid oleksid vähem koormatud, kui päevasel aktiivsemal ajal.

Lihtsaim varukoopia tegemise viis on serverist niinimetatud snapshot’i ehk hetkeolukorra salvestamine, mille käigus kopeeritakse kõik varundatavad failid ja andmed salvestusseadmesse.

Selleks, et andmeid ja aega kokku hoida, kasutatakse aga mitmesuguseid varukoopiate optimeerimise lahendusi.

Üks võimalusi on võtta kõik värsked andmed ja võrrelda neid salvestatud varukoopiaga, kopeerides vaid selle osa sisust, mis vahepeal on muutunud. See lubab teha varukoopiat palju kiiremini ning ka andmemaht, mis salvestatakse uue koopiaga, on tunduvalt väiksem.

Teine lahendus on deduplitseerimine – sel juhul vaadatakse uute andmete sisu üle ja kui seal on palju korduvust, siis spetsiaalsete pakkimismeetoditega salvestatakse info, mida on võimalik pärast taastada esialgses mahus. Näiteks kõige lihtsamalt öeldes – kui korduvad samad sümbolid, siis ei salvestata sadat A tähte eraldi, vaid salvestatakse üks A ja info selle kohta, mitu tähte peab järjest olema. Pakkimata info korral võib see anda kümne-, saja- või mõnikord isegi tuhandekordse kokkuhoiu salvestamisel.

Tavaliselt tehakse varukoopiaid üks-ühele ehk n-ö täisvarundus mõne pikema ajavahemiku jooksul, et vältida võimalikke kuhjuvaid vigu. Näiteks võib sellise täisvarunduse teha pilveteenuse pakkuja juures kord nädalas. Ülejäänud aegadel kasutatakse siis vaid muutunud andmete koopiate salvestamist või deduplitseerimist või mõlemat. See vähendab üleliigset võrgu ja serverite koormust ja lähendab varukoopiate tegemisele kuluvat aega.

Väga oluline võib olla ka vanemate täisvarunduse koopiate säilitamine enne ülekirjutamist, sest näiteks lunavararünnete puhul, kui kohe ei märgata, võib see jõuda ka esimese varukoopiani, mis samuti üle kirjutatakse. Siis on ainsaks päästvaks lahenduseks mõne veel vanema varukoopia kasutamine.

Andmete replikeerimine – kui kaduma ei tohi minna peaaegu midagi

Replikeerimine on lahendus neile ettevõtetele, kes tegutsevad pidevalt muutuvate ärikriitiliste andmetega ning juba ühe päeva andmete kaotus oleks päris kulukas ja ebameeldiv. Replikeerimine aitab ka väga kiiresti taastada, kuna tavaline varukoopiate taastamine võib võtta tavaliselt üsna palju aega.

Replikeerimise eeesmärgiks on seega ärikriitiliste teenuste töö taastamine võimalikult lühikese aja jooksul.

Erinevalt traditsioonilistest varukoopiatest ei salvestata andmeid teatud aja tagant eraldi serverisse, vaid töö käigus peegeldatakse andmed kohe teise serverisse võimalikult väikese viitega. Põhiserver ja replikaator töötavad nii-öelda paralleelselt ja teine server peab olema valmis kohe töö ülevõtmiseks, kui vaja. Tõrkekindluse tagamiseks kasutatakse näiteks erinevates geograafilistes asukohtades asuvaid lahendusi ja mitmekordselt dubleeritud andmesidet.

Replikeerimine aitab kriisiolukordades, kui terve serverikeskus hävib – uputuse, tulekahju või mõne muu õnnetuse käigus. Kui varukoopiast taastamine võib sellises olukorras väga kaua aega võtta (tuleb leida ka asenduss-erver) või kui halvimal juhul seei ei õnnestugi, kui varukoopia asus samas majas, siis replikeeritud serverite käivitamine peaks toimuma minutitega.

Parima tõrkekindluse tagavad aga mõlemad varunduslahendused korraga – varundamine ja replikeerimine.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.