Kuidas arendaja CV kõige paremini korras hoida ja põnevaks teha?

Tarkvaraarendaja CV on üks olulisemaid asju, mida kandideerimisel vaadatakse veel enne, kui tööintervjuule kutsutakse. Kuid lisaks kandideerimisele võib seda vaja olla ka mõnedes rahvusvahelistes arendusprojektides, kus klient tahab teada, kes täpselt tema äri jaoks väga olulise tööga tegelevad. Mõlemal juhul tasub silmas pidada mõnesid lihtsaid nippe, et see tähtis dokument jätaks alati hea mulje. Singleton annab mõned soovitused, mida oma CV-ga tasuks ette võtta.

Kui oled huvitatud töötamisest tarkvaraarenduse ettevõttes ning soovid edukalt kandideerida tarkvaraarenduse positsioonidele, siis hoia silm peal just neil teemadel.

Hoia CV lihtne ja konkreetne

Kuigi sul võib olla palju kogemusi ja saavutusi, on oluline hoida oma CV ikkagi võimalikult selge ja lihtsana. Väldi liiga pikka ja põhjalikku teksti ning kirjuta lühidalt ja konkreetselt. 

Nii nagu igasuguse muu tekstiga, nii võiks ka CV puhul kasutada arusaadavuse parandamiseks teksti liigendamist, lühikesi tekstilõike ja loetelusid, et tuua selgemalt esile oma oskused ja kogemused.

Pane rõhk olulisele infole

Tarkvaraarenduse valdkonnas on teatud andmed eriti olulised. Kindlasti lisa CV-sse kõige nähtavamale kohale oma kontaktandmed, haridus, töökogemus ja tähtsamad projektid, millel oled töötanud. 

Samuti on hea ära mainida, milliseid programmeerimiskeeli, raamistikke või tööriistu oled varem kasutanud. Kui kandideerid mõnede konkreetsete oskuste nõudmistega töökohale, siis kirjuta juba pikemalt lahti, kui sügav kogemus sul nende nõutud oskustega on olnud. 

Jälgi, et see info oleks hästi struktureeritud ja CV-st hõlpsasti leitav.

Tõsta esile oma kõige olulisemad oskused ja kogemused

Tarkvaraarenduse valdkonnas on oskused ja kogemused kõige olulisemad, kui sa just esimesi praktikakohti ei otsi.

Kindlasti maini oma CV-s ära kõik programmeerimiskeeled, mida oled valdavalt kasutanud. Lisaks sellele tõsta esile ka teisi tehnilisi oskusi, näiteks kasutajaliidese disain, andmebaasid, testimiskogemus jne. 

Kui sul on mõnes valdkonnas eriti oluline kogemus mõne suurema või tuntud projektiga, siis see võiks olla samuti nähtavalt esile toodud. Kõik ei pea olema alati kronoloogilises järjekorras, kui tahad CV sissejuhatuses rõhutada mõnda oma tähtsamat projekti, mis võiks kandideerimisel kasuks tulla.

Näita julgelt oma tehtud projekte

Tarkvaraarendajana on parim viis enda oskuste tõestamiseks ette näidata juba tehtud projektid. 

Lisa oma CV-sse kodulehtede või äppide linke või GitHubi repo viiteid, kus on võimalik vaadata ja hinnata sinu panust. 

Näita, milliseid probleeme oled nendes projektides lahendanud ja kuidas oled kasutanud erinevaid tehnoloogiaid.

Esita oma andmed täpselt ja ausalt

CV võiks olla terviklik ja aukudeta: kui oled vahepeal võtnud puhkuseks mõne aasta, et lihtsalt reisida, siis pane julgelt ka see ka kirja, et ei jääks muljet, nagu sooviksid mingit etappi oma tööst välja jätta. Kindlasti kontrolli üle, et esitatud andmed sinu CV-s oleksid täpsed ja ausad.

Ära liialda oma oskuste või kogemustega, sest see võib hiljem negatiivselt mõjutada sinu usaldusväärsust ja panna piinlikku olukorda. 

Ole valmis rääkima lähemalt igast punktist oma CV-s, sest intervjuul võidakse seda küsida.

Kohanda oma CV vastavalt töökuulutusele

Iga töökuulutus on erinev, seega võiks ideaalsel juhul teha iga kuulutuse jaoks ka vastavalt kohendatud CV. Oluline on muuta oma CV sissejuhatust vastavalt konkreetsele ametikohale, mis polegi alati väga keeruline: lisa sissejuhatusse just need oskused ja kogemused, mille kohta küsitakse, muu CV jääb nii, nagu on. 

Kui võimalik, lisa midagi ka tööandja kohta, mis näitab, et oled teinud taustatööd ning tead, kuhu firmasse ja miks kandideerid. 

Lisa täiendavaid kogemusi ja saavutusi

Lisaks arendaja töökogemusele ja erialasele haridusele võib CV-s alati esile tõsta ka oma muid täiendavaid teadmisi ja saavutusi, isegi hobisid. 

Iga arendusprojekt on erinev ja kindlasti tuleb kasuks, kui tunned lähemalt mõnda ärivaldkonda või on sinu hobid seotud mõne sellise tegevusalaga, mis võib töö juures kasuks tulla. Kuid mitte ainult – ka hobid ja vaba aja tegevused võivad tööandjat kallutada mõne huvitava kandidaadi poole, kes aitaks ettevõttes näiteks vaba aega põnevamalt korraldada.

CV-s võib kindlasti ära mainida kursusi või koolitusi, mille oled läbinud, sertifikaate, mis sul on, või auhindu, mida oled saanud. 

Need kõik näitavad pühendumust ja soovi oma oskusi täiendada.

Hoolitse ka CV välimuse eest

Lisaks sisule on tähtis CV välimus. Hoia CV ühtlane ja lihtne, kasutades professionaalse väljanägemisega kujundust. Kui oled disainer, siis võiks sinu oskused ka CV disainist välja paista. 

Programmeerija aga saab valida mõne korraliku CV põhja mõnest kujundusprogrammist või vastavast veebikeskkonnast.

Vali sobiv ja selge kirjatüüp, hoia piirjooned ning värvid tagasihoidlikud. Ära unusta, et CV peaks olema lihtsalt loetav ja samal ajal ka atraktiivne.

Loo portfoolio või isiklik veebileht

Lisaks traditsioonilisele CV-le võiks kaaluda isikliku portfoolio või veebilehe loomist. See annab võimaluse näidata oma projekte, oskusi ja isiklikku brändi laiemalt, kui tööandjal tekib sügavam huvi. Veebileht on hea võimalus ka otsingus silma paista, kui arendaja otsib Internetist sobivaid kandidaate. Kunagi ei tea, milliseid võimalusi võib hea SEO ja esindatus veebis tuua.

Portfoolio võib sisaldada näiteid koodist, ekraanipilte projektidest ning kirjeldust oma tööde kohta. See annab tööandjale palju rohkem teavet ja lisaks pakub võimaluse teistest eristuda.

Tee CV valmis mõnes teises keskkonnas

Lisaks CV korrastamisele on olemas ka häid ka alternatiivseid võimalusi, kus oma profiilid vähese vaevaga korda teha. Selleks võib kasutada LinkedIni, MeetFranki ja muid sarnaseid teenuseid. LinkedIn-is on CV jaoks olemas kõik võimalused: lisada saab töökogemusi, oskusi, saada teistelt soovitusi, näidata ära nii hariduskäik kui hobid. Ka kandideerimiskeskkonnad CV Online ja CV Keskus on head kohad, kus vajaliku info saab sobivalt esitada, et enda kohta kõik vajalik ära näidata. Neid kasutades pole ohtu, et midagi olulist jääb lisamata, sest ankeete täites saab kõik vajalikud lahtrid järjest ära täita ning lõpuks täiusliku CV valmis teha, mida kandideerimisel kasutada.

Kokkuvõttes on kandideerimisel silmapaistmiseks hea luua endast sisukas CV, mis on lihtne, selge ja rõhutab kõige olulisemat infot. Pane rõhku oma oskustele, kogemustele ja projektidele ning kohanda CV vastavalt konkreetsele töökuulutusele.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.