Milline on kõige trendikam programmeerimiskeel, mida tarkvaraarenduses kasutada?

Tarkvaraarendus on valdkond, kus leidub ka oma moevoole ja ajastule omaseid trende, kuid need ei tohi muidugi arendusele takistuseks saada vaid trendikuse pärast. Iga programmeerimiskeel on endale omaste eelistega, mis sobib teatud olukordades nagu valatult ning mõne arenduse jaoks on mõni platvorm veidi sobimatu. Mida valida ja millised keeled mille jaoks head on, seda soovitab Singleton.

Uusi programmeerimiskeeli ja tööriistu arendamise lihtsamaks muutmiseks tuleb pidevalt, kuid suur osa vahendeid on ka nii-öelda igavene klassika, mida kasutatakse ikka ja jälle. 

Selleks, et püsida kursis uusimate suundumustega, on oluline jälgida, millised programmeerimiskeeled on olnud viimasel ajal populaarsed ja milliseid uusi on hakatud kiiresti kasutusele võtma. Siin ongi mõned hetkel kuumimad keeled.

  1. Python on endiselt üks populaarsemaid programmeerimiskeeli tänu oma lihtsusele, kergele loetavusele ja mitmekülgsusele. Pythonit kasutatakse laialdaselt näiteks tehisintellektilahenduste, andmeteaduse ja ka paljude keerukate veebirakenduste arendamiseks. Selle populaarsus on jätkuvalt kasvanud tänu oma väga laiale kogukonnale, heale dokumentatsioonile ja väga rikkalikele teekidele, kust saab võtta valmis koodijuppe ja tööriistu mõne levinud lahenduse taaskasutamiseks.
  2. JavaScript on veebiarenduse vaat et põhikeel, mida kõik peavad oskama ja harva pääseb sellest ümber, kui arendus vähegi erilisem on kui lihtsalt visiitkaardina töötav koduleht. Juba aastaid on see keel olnud populaarsuse tipus. JavaScripti kasutatakse interaktiivsete veebirakenduste, mobiilirakenduste ja mõnikord isegi serveripoolsete rakenduste arendamiseks. Viimasel ajal on JavaScript saanud aina hoogu juurde tänu sellistele ülipopulaarsetele raamistikele nagu React, Angular ja Vue.js, mis pakuvad võimsaid tööriistu arendajatele ning lihtsustavad oluliselt igasugust veebiarendust.
  3. Golang või Go on uuem programmeerimiskeel, mis on just viimasel ajal palju tähelepanu äratanud. Go üheks omapäraks on see, et keel on loodud ühe tehnoloogiagigandi poolt – selleks on Google. Ettevõtte enda huviks oli pakkuda tõhusat ja lihtsat viisi suurte tarkvarasüsteemide arendamiseks. Selle keele lihtne süntaks, kiire jõudlus ja võimekus töödelda suurt hulka andmeid on teinud Go väga populaarseks veebirakenduste, pilvetehnoloogia ja mikroteenuste arendamisel.
  4. Rust on tugev programmeerimiskeel, mida tuntakse teatud seltskondades eelkõige selle poolest, et sellega saab kergesti arendada turvalisi ja hea nõudlusega tarkvaraprojekte. Rust on loodud süsteemi-programmeerimiseks, kus on oluline vältida vigu ja kus luuakse võimalikult tõrkekindlaid rakendusi. Sellele on andnud hoogu juurde kasvav vajadus turvaliste ja kiirete süsteemide järele ning Rusti kasutatakse järjest enam veebiserverite ja isegi operatsioonisüsteemide arendamisel.
  5. Kotlin on üsna uus programmeerimiskeel, mis loodud JVM-i (Java Virtual Machine) ehk Java virtuaalmasina jaoks. Sellel on üsna sarnane süntaks Java keelega, kuid see pakub siiski palju rohkem funktsioone, paremat turvalisust ja suuremat tootlikkust. Kotlin on muutunud populaarseks näiteks Androidi mobiilirakenduste arendamisel, kuna lubab kiiremat ja lihtsamat koodikirjutamist ning integreerub sujuvalt olemasolevate Java projektidega.
  1. TypeScript on tegelikult JavaScripti laiendus. See laseb arendajatel avastada vigu enne rakenduse käitamist ning parandab suuremate meeskondade koostööd, tagades parema koodi hooldatavuse. TypeScript on leidnud palju rakendusi veebiarenduses ning selliste tuntud Javascripti raamistike nagu Angular ja React kasutajaliideste loomisel.
  2. Swift on midagi Apple´i fännidele. See Apple´i poolt loodud programmeerimiskeel on iOS-i, macOS-i ja watchOS-i rakenduste arendamiseks. Tegemist on väga kiire, turvalise ning lihtsasti kasutatava keelega, mis on suutnud kiiresti kasvada ja võita väga paljude programmeerijate südamed. Swifti populaarsus on jätkuvalt suur tänu sellele, et see pakub üsna intuitiivset süntaksit, laia valikut teeke ja sujuvat integratsiooni Apple´i enda ökosüsteemiga.
  3. Elixir on funktsionaalne programmeerimiskeel, mis töötab Erlangi virtuaalmasinal (BEAM) ning on mõeldud hajusate, tõrgetele tolerantsete ja samal ajal ka kiirelt skaleeritavate ehk laiendatavate rakenduste arendamiseks. Elixir on populaarne veebirakenduste, reaalaja süsteemide ja IoT (Asjade Interneti) rakenduste loomisel. Selle konkreetse keele tugevus seisneb veel ka võimekuses töödelda suurt hulka sündmusi paralleelselt ja tõrkevabalt.
  4. Ruby on väljendusrikas ja ülevaatlik keel, mis on peamiselt mõeldud arendaja tootlikkuse ja koodi loetavuse suurendamiseks. Dünaamilise ja lihtsa süntaksiga on see hea keel algajatele. Tavaliselt kasutatakse Rubyt skriptimiseks, automatiseerimiseks ning käsurea tööriistade ja utiliitide loomiseks. Veebiarendusega seoses saavad Ruby arendajad kasutada Ruby on Rails raamistikku eriti kiireks arendamiseks. See pakub veebiarendusele ülekonfigureerimist, mis muudab keerukate rakenduste loomise ja juurutamise ülikiireks.
  5. C on klassika ja ilmselt pea kõik programmeerijad on seda omal ajal mingis versioonis õppinud. See toetab struktureeritud programmeerimist, mis tähendab, et on üsna madalal tasemel keel, milles on kirjutatud ka mõned üsna põhiprogrammid kuni operatsioonisüsteemideni välja. C ongi kasutusel operatsioonisüsteemide, riistvaradraiverite ja kerneli tasemel tarkvara jaoks. Sellel on ka kaks laiendust: C# ja C++. C-d on nimetatud programmeerijate rahvusvahelise suhtlemise keeleks, sest seda õppides saab hõlpsalt suhelda erinevate tasemete ja valdkondade arendajatega. Suur hulk Windowsi, Linuxi ja iOS-i programmidest on kirjutatud C keeles.

Need on kümme hetkel kuumimat programmeerimiskeelt, millele tasub kindlasti tähelepanu pöörata sel juhul, kui oled ise arendaja või ka tellijana. Oluline on samal ajal meeles pidada, et programmeerimiskeeled ja trendid võivad aja jooksul muutuda ning see nimekiri siin pole kindlasti kivisse raiutud. Tähtis on valida keel, mis sobib projekti vajadustega ning pakub head arenduskeskkonda, dokumentatsiooni ja vahendeid, et kiirendada arendusprotsessi.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.