Paneme hinnasildid külge: kuidas aru saada, kas pilvele kulutatud raha läheb õigesse kohta?

Tee selgeks, mille eest maksad.Foto: Shutterstock

Digitaalse ajastu edenedes on pilveteenused muutunud ettevõtete jaoks väärtuslikuks ressursiks, võimaldades tõhusat andmete haldamist, paindlikku töövoogu ja kulude kokkuhoidu. Seda viimast aga ainult juhul, kui oled teenusepakkuja valinud targalt ja oma tegelikke vajadusi arvesse võttes. Kuidas olla kindel, et pilveteenusele kulutatud raha läheb õigesse kohta, ning mitte koperdada ootamatute varjatud kulude ja pidevalt tõusvate teenustasude otsa, sellest kohe räägimegi.

Tee selgeks, mille eest maksad

Ettevõtte vajadused muutuvad aja jooksul, seetõttu on oluline regulaarselt hinnata ja kohandada pilveteenuste kasutamist. See võib hõlmata töötajate tagasisidet, tehnoloogiliste arengute jälgimist ja ettevõtte eesmärkidega kooskõlla viimist. Teenusepakkuja valik tuleb teha tulevikku vaatavalt – pilveteenus ei pea rahuldama ettevõtte vajadusi ainult täna ja homme, vaid ka kuu ja aastate pärast, kui äri on kasvanud. Valige teenusepakkuja, kes aitab teil leida optimaalseid lahendusi vastavalt muutuvatele vajadustele.

Juba pilveteenuse valikul tuleb hoida silmad lahti varjatud kulude eest. Suurimate platvormide, nagu Amazon AWS, Google Cloud ja Microsoft Azure, teenustel on palju varjatud kulusid, mis jäävad esmapilgul märkamatuks. Hinnastus on neil löödud väikesteks kildudeks, milles maksad iga liigutuse, ühiku ja library-teenuse kasutamise eest. Enamikul juhtudel avastab kasutaja üsna pea, et infrastruktuuri kulud on liiga suureks kasvanud, kuigi esmapilgul paistis teenus taskukohane.

Et sellist olukorda vältida, tuleb kohe alguses selgeks teha, mille eest kui palju maksta tuleb. Mõistlik on valida teenusepakkuja, kelle juures kehtib “maksa nagu kasutad” põhimõte. See tähendab, et ettevõtted maksavad ainult nende ressursside eest, mida nad tegelikult kasutavad – ei ole peidetud kulude või mittekasutatavate ressursside üleliigseid tasusid.

Eestis on selline teenusepakkuja näiteks Pilvio. “Meil on hinnastus läbipaistev ja kalkuleeritav, varjatud kulusid ei lisandu,” kinnitab kodumaise pilveplatvormi müügijuht Siim Karutoom. See annab ettevõtetele täieliku kontrolli ja selguse nende pilveteenuste kulude üle, võimaldades investeerida täpselt nii palju, kui päriselt vaja läheb.

Kuutasu või tunnipõhine kuluarvestus

Teine oluline vahe tuleb sellest, kas raha küsitakse kindla kuutasu alusel või pakub teenusepakkuja varianti maksta täpselt selle eest, mida ja kui palju reaalselt kasutatud on. Sageli lisanduvad fikseeritud kuutasudele veel varjatud kulud ühe või teise lisateenuse eest, mistõttu läheb hind arvestatust kallimaks.

Ka siin näitab Pilvio suunda kliendisõbralikuma lähenemisega. “Meil arvestatakse tasu ainult ressursile, mida hetkes kasutad – tunniajalise täpsusega,” selgitab Karutoom. See võimaldab ettevõtetel täpsemalt planeerida oma kasutust vastavalt vajadustele.

Vali teenusepakkuja, kelle hinnapoliitika on avalik

Avalik hinnapoliitika on märk teenusepakkuja usaldusväärsusest ja läbipaistvusest. Ettevõtted vajavad kindlustunnet teadmises, et teenusepakkuja ei varja ootamatuid, hiljem lisanduvaid kulusid. Kui teenusepakkuja avalikustab oma hinnakujunduse selgelt ja läbipaistvalt, loob see aluse usaldusväärsele koostööle.

Kõige lihtsam viis teada saada, kes mängib lahtiste kaartidega ja kes mitte, on kiire pilk teenusepakkuja kodulehele. Kui seal on konkreetsed hinnad, mis ja kui palju maksab, siis on algus juba tehtud. Näiteks selline vaatepilt avaneb Pilvio kodulehel:

“Oleme oma hinnastuse meelega läbipaistvaks ja nähtavaks teinud,” sõnab Pilvio müügijuht. Kodulehelt leiab ka virtuaalserveri kalkulaatori, mille abil saab teada kuutasu vastavalt vCPU (virtuaalne protsessor), mälu ja SSD-ketta mahu vajadustele. “Suuremate asjade puhul saab meilt lihtsalt Exceli arvutustabeli alla laadida ning vajalikud kuluarvutused omal käel ära teha. Oleme mõlemad arvutustööriistad teinud nii lihtsaks, et isegi IT-võhik saab selle arvutusega hakkama,” kinnitab Karutoom.

Kodulehel toodud hindadele ei lisandu peidetud kulusid, need on lõplikud hinnad. Tänu sellele on Pilvio kasutajal täpselt teada, millised kulud ootavad ees, võimaldades selget eelarvestamist ja prognoosimist. Ühtlasi tähendab see, et ettevõtted saavad paremini kontrollida oma kulutusi ja teha teadlikke otsuseid.

“Kui juba konto loodud, siis iga ressursi loomisel annab süsteem teile tunnipõhise hinnastuse ja eeldatava igakuise kulu. Lisaks oleme meeskonnaga saadaval päringuteks ning aitame omalt poolt leida teile kõige sobivamat ja soodsamat lahendust,” sõnab Karutoom.

Ettevõtte töötajate teadlikkus pilveteenuste kasutamise parimatest tavadest on võtmetähtsusega. Korraldage koolitusi ja infotunde, et aidata töötajatel mõista, kuidas pilveteenuseid efektiivselt kasutada, vältida ressursside raiskamist ja säilitada andmete turvalisust.

Et kuluarvestuse pidamine oleks lihtsam, oleme kokku pannud mõned näidispaketid Pilvio hindade põhjal. 

CPU RAM DISK HIND KUUS
Lihtne Ubuntu server loadbalancer’i jooksutamiseks 1 0.5GB 20GB 6 €
WordPressi veebileht sinu ettevõtte tutvustamiseks 1 2GB 20GB 10 €
Korralik Magento veebipood sinu e-äri jaoks 2 4GB 60GB 22 €
Asjalik Kubernetese klaster veebirakenduse hostimiseks 12 24GB 300GB 132 €
Nextcloud failihoidla kontori kettakasti asemel 1 4GB 20GB + 500GB S3 23 €
Võimas Windowsi server nõudlikumatele rakendustele 16 64GB 500GB 251 €

Õige teenusepakkuja valik annab kindlustunde

Selline selge, läbipaistev ja ennustatav pilveteenuste kasutamine toob ettevõtetele kaasa mitmeid eeliseid. Esiteks aitab see vältida kulutusi mittevajalikele ressurssidele, tagades tõhusa ressursside kasutamise. Teiseks võimaldab see ettevõtetel paremini planeerida ja eelarvet koostada, luues stabiilse aluse äri laiendamiseks ja uuenduste tegemiseks. Lõpuks annab see võimaluse keskenduda tõeliselt olulistele aspektidele – äri kasvule ja innovatsioonile.

Kokkuvõttes on pilveteenuste kasutamine ettevõtte jaoks oluline, kuid selle tõhusus sõltub strateegilisest lähenemisest ja teenuse läbipaistvusest. Kui teenusepakkuja valikul on eeltöö tehtud ning leitud sobiv partner, saavad ettevõtted rahulikult ja kindlalt investeerida pilveteenustesse, teades, et nende raha läheb alati õigesse kohta.

“Oleme oma hinnastuse loonud võimalikult läbipaistvaks ja paindlikuks. Peamine erinevus suurte teenusepakkujatega ongi meie hinnastuse läbipaistvus ja inimesepõhine lähenemine, kus oleme paindlikud hinnastuses. Klient, kes meiega koostööd alustab ning kellel on ka teatud mahte, võib arvestada, et oleme hinnastuses vastutulelikud,” kinnitab Pilvio müügijuht.

Kõige parem on ise veenduda. Lihtsamaks alustamiseks kingib Pilvio igale uuele liitujale 30 eurot alustuskrediiti.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla