Eksperdid energiakriisist: asjade internet ja tehisintellekti tehnoloogiad tagaksid 30% säästu

Shutterstock.

Säästva ja rohelise energia ajastusse jõudev maailm kogeb lähikümnenditel energiakriisi, mis on tingitud energiavarustuse häiretest ja ülemaailmse energiasüsteemi oodatust keerukamast nii-öelda rohelisest üleminekust.

„Praegu, mil elektrihinnad on mitu korda tõusnud, läheb nii era- kui ka äritarbijale iga tarbitud elektrikilovatt sõna otseses mõttes kalliks maksma. Selline olukord sunnib meid kõiki otsima tõhusamaid energiakasutuse viise ja muutma oma tarbimisharjumusi,“ kirjeldab asjade seisu rahvusvahelise energiahaldusettevõtte Schneider Electric müügidirektor Eestis Miko Siilivask.

Tema hinnangul võiksid tänapäeva tööstusettevõtted ja -hooned olla kuni 30 protsenti tõhusamad, kui nende energiajuhtimisel kasutataks tehisintellekti ja asjade interneti tehnoloogiaid.

„Paradoksaalsel kombel on elektrimajandus paljudes ettevõtetes endiselt nähtamatu ja läbipaistmatu teema. Väga suur osa ettevõtetest ja hoonete haldajatest ei jälgi ega analüüsi endiselt oma kommunaalsüsteemide ja seadmete energiatarbimist ega pruugi selle kohta isegi andmeid koguda. See tõstab paratamatult kulusid, ohustab turvalisust ja kahandab tööefektiivsust,“ selgitab Siilivask.

Esimene samm tõhusama energiahalduse poole seisneb andmete analüüsis, millega tuvastatakse energialüngad. Sel aastal tutvustas Schneider Electric uue põlvkonna uuenduslikku lahendust – EcoStruxure™ Panel Serverit. Tegemist on elektrikilpidesse paigaldatava serveriga, mis toimib kui kogu elektrisüsteemi aju: see jälgib kogu süsteemi, annab märku võrgutõrgetest, tagab kübervõrgu turvalisuse ja esitab visuaalseid aruandeid, mis võimaldavad kiirelt ära kasutada kõiki võimalusi energiatarbimise tõhususe tõstmiseks.

„Mitmesugustes tööstusharudes toimuva digipöörde kiire tempoga kaasneb läbimurre ka järgmise põlvkonna asjade interneti tehnoloogiates. Aastaks 2030 on internetti ühendatud miljardeid seadmeid. Iga ettevõtte kõik seadmed saavad jagada teavet mitte ainult üksteisega või pilves, vaid ka muude süsteemidega, ning sellest võimekusest saab üks äristrateegia aluseid.

Siilivase sõnul võimaldavad intelligentsed elektrijaotussüsteemid lisaks tuvastamisele, kus energiat ebaefektiivselt kasutatakse, ka palju täpsemalt juhtida elektri võimsust. See aitab vältida tootmisettevõtetes ülilevinud probleeme: võrgu ülekoormusest tingitud seisakuid ning võimsuse alakasutamisest tingitud „nähtamatuid“ kulusid.

„Paljud ettevõtete probleemid tulenevad sellest, et elektriahela võimsuse määramiseks puuduvad vahendid. Näiteks kui tehasesse tahetakse paigaldada uus robot-tootmisliin, ei pruugi elektriinsenerid teada, kas olemasolevast võimsusest jätkub uutele seadmetele. Sellistel juhtudel on sageli vaja palgata eksperte ja läbi viia kulukaid auditeid. Nutika tarkvara nagu Schneider Electric Power Monitoring Experti paigaldamisega saavad ettevõtte spetsialistid pikemata otsustada, kas võimsusest jätkub uute seadmete paigaldamiseks või on vaja elektrisüsteemi uuendada,“ märgib Siilivask.

See võimsuse jälgimise tööriist pakub kuni 68 erinevat aruannet elektrienergia reservide, elektriarvete, valitud perioodide energiatarbimise ja paljude muude elektriinseneridele oluliste parameetrite kohta.

Siilivase sõnul pakuvad digitaalsed elektrijuhtimise tööriistad ettevõtetele muudki lisaks võimalustele vältida energia raiskamist ja oma ressursse tõhusamalt kasutada. „Digitaalsete asjade internetil põhinevate lahenduste ja tehisintellekti tehnoloogiate muutumine energiahalduse uueks standardiks kõigis ärivaldkondades võimaldaks meil energiakriisi väljakutsetega hõlpsamini toime tulla. See aitaks stabiliseerida kogu elektrivõrku, mis on praegu silmitsi äärmiselt tõsiste häiretega, mis tulevikus, üha enamate taastuvatest allikatest pärit energia tootjate võrku liitudes üha suurenevad,“ hoiatab Siilivask.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.